Tali Acentelik sistemine Hazine’den rest!!!

Hazine duyurusunda, fiilen bir şekilde devam eden tali acenteliğin sona ermesi gerektiği, acentenin levhaya kaydı olsa bile doğrudan şirketle çalışması gerektiği, acentenin başka bir acentenin değil, bir şirketin acentesi olabileceği bildirildi.

Sektörde uzun yıllardır tartışılan tali acentelik kavramı, son sigortacılık kanunuyla kaldırılmıştı. Ancak fiiliyatta devam eden sisteme karşı Hazine Müsteşarlığı bir duyuru yayımladı. Hazine duyurusunda, fiilen bir şekilde devam eden tali acenteliğin sona ermesi gerektiği, acentenin levhaya kaydı olsa bile doğrudan şirketle çalışması gerektiği, acentenin başka bir acentenin değil, bir şirketin acentesi olabileceği bildirildi. Acenteliğin ancak yasal şube açabileceğinin kaydedildiği duyuruda, ‘merdiven altı sigortacılık’ın engellenmesi hedefleniyor.

Duyuruya göre ikili sözleşme, üçlü sözleşme, alt acentelik, tali acentelik, bağlı acentelik veya acenteler arası işbirliği gibi hangi ad altında olursa olsun, acenteler, ya bir acentenin yasal şubesi olacak ya da bir sigorta şirketine bağlı olacak. Hazine duyurusunda, aksi uygulamaların devam etmesi halinde, kendilerine tahsis edilen şifrelerle açılan ekranların kapatılması gerektiğinin altı çizildi.